İtalya Seyahat Rehberi

Sanatsal ve kültürel açıdan dünyaya istikamet veren İtalya, bu özelliğini günümüzde hala devam ettiren ülkelerdendir. Kendine has mutfağı ile birbirinden lezzetli tatlara sahip olan doğrultusunda sıralanan doğal hoşlukları, geçmişi Antik Çağ’a uzanan yapıları ve kutsal yerleriyle birlikte ziyaretçilerine eşsiz bir tecrübe sunmaktadır.

İtalya’da Gezilecek Birbirinden Hoş Yerler

İtalya seyahatlerinin başlangıç noktası, Avrupa’nın en beğenilen kentlerinden biri olan Roma’dır. Kolezyum, Pantheon ve Navona Meydanı başta olmak üzere pek çok simge destinasyonun bulunduğu Roma, İtalya’nın kalbi olarak nitelendirilmektedir. Roma seyahatlerinden sonra ziyaretçileri, Rönesans akımının doğduğu yer olarak bilinen Floransa kucaklamaktadır. Görkemli yapısıyla dikkat çeken Giotto’nun Çan Kulesi  ve bronz kapılarıyla ünlü Aziz Giovanni Vaftizhanesi Floransa’da görülmesi gereken yerlerdendir.

Yalnızca İtalya’da değil dünya çapında modanın başşehri olarak bilinen Milano, bilhassa alışveriş tutkunlarının uğrak kentlerindendir. Tıpkı vakitte pek çok katedral, meydan, park ve bahçenin bulunduğu Milano, gezilecek yerler bakımından İtalya’nın kıymetli bir kentidir.

Pompeii kalıntılarının sergilendiği arkeoloji müzesine sahip Napoli, otantik atmosferiyle Sicilya ve mozaik sanatının merkezi Ravenna, ülkenin keşfedilmesi gereken kentlerindendir. Dünyaca ünlü eğik kuleye konut sahipliği yapan Pisa, Akdeniz görüntüleriyle huzur veren Cinque Terre,  gondol cinslerinin vazgeçilmezi Venedik, Orta Çağ’dan kalma yapılarıyla Verona, İtalya’da gezilecek yerler ortasında öne çıkmaktadır.

Zengin Çeşitleriyle İtalyan Mutfağı

İtalya, sanat, mimari ve kültürel istikametten dünyayı etkileyen ülkelerden biri olmasının yanı sıra bilhassa kendine has mutfağıyla da isminden kelam ettirmektedir. Pizza ve makarna denildiğinde akla birinci gelen ülke olan İtalya’da tadına bakılması gereken pek çok özel lezzet bulunmaktadır. Ekseriyetle az gereç kullanılarak yapılan İtalyan yemeklerinde başrolleri zeytinyağı, kuzu eti ve sebzeler üstlenmektedir. Parmesan, mozzarella, ricotta ve burrata ile süslenen yemekler, gerçek manada lezzet şölenine dönüşmektedir.

Yemeklerin yanında yüklü olarak şarap tüketilen İtalya, deniz eserleri konusunda da dünyanın usta mutfaklarından birine sahiptir. İtalya seyahatleri sırasında kesinlikle tadına bakılması gereken yemekler ortasında Margarita pizza, Alfredo soslu Fettucine makarna, Bruschetta ve Ricotta peynirli Ravioli bulunmaktadır.

İtalya’nın Eğlenceli Gece Hayatı

Otantik atmosferi, lezzetli mutfağı ve görkemli tarihi yapıları ile ünlü İtalya, gece hayatı bakımından da ziyaretçilerine cömert davranmaktadır. Bilhassa Roma, gezilecek yerler açısından İtalya’nın kıymetli bir kenti olmasının yanı sıra cümbüş hayatının da ülkedeki merkezi pozisyonundadır.

Gece kulüplerinin sabahın birinci ışıklarına dek hizmet verdiği Roma’da neredeyse her müzik biçimine hitap eden barlar bulunmaktadır. Misano, Rimini ve Riccione üzere kıyıya yakın kentler, ekseriyetle yaz aylarında düzenlenen plaj partileri ile ünlüdür. Ekseriyetle 22.00 itibariyle konuklarını ağırlamaya başlayan gece kulüpleri dışında İtalya’da pek çok şarap konutu hizmet vermektedir. İtalya’da eğlenceli bir gece geçirilebilecek yer teklifleri ortasında Riservato Beach Bar, Castello di Albola, Agua, Bobino Club ve Magic Fly bulunmaktadır.

İtalya Dönüşü Öncesinde Alınabilecek Armağan Seçenekleri

Tarih kokan kentlerini keşfederek, doğal hoşlukları karşısında keyifli anlar yaşayan ziyaretçilerin İtalya dönüşü öncesinde ikramlık eşya alabilecekleri pek çok alternatif bulunmaktadır. Ekseriyetle İtalya’yı anımsatan eşyaların sıralandığı seçenekler ortasında makarna sosu üzere spesifik ikramlar de tercih edilebilmektedir. Bunların yanı sıra üzerinde İtalya ile özdeşleşmiş yapıların resmedildiği magnet, anahtarlık ve süs eşyaları da İtalya’dan alınabilecek armağanlar ortasındadır.

İtalya, bilhassa dericilik kesiminde epeyce gelişmiş ülkelerden biridir. Bilhassa Floransa’daki butiklerdeki eserlere göz gezdirebilen ziyaretçiler, birbirinden cazibeli dizaynlara sahip deri cüzdan, çanta ve ceket üzere eserleri alternatif armağan olarak değerlendirilebilmektedir. Cam sürece sanatının merkezi Murano Adası’ndaki atölyelerden takı, kolye, bardak yahut avize üzere süs eşyaları da İtalya dönüşü göz gezdirilebilecek armağan seçenekleri ortasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.