İstanbul’da ‘yasaklar’ günü

İstanbul’da peş peşe yasaklar… Kaymakamlık kararıyla Anadolu Adliyesi, Çağlayan Adliyesi’ne girişlere kısıtlama getirildi. Cağaloğlu’nda ise İranlı Mahsa Emini’nin polis tarafından dövülerek öldürülmesini protesto edecek bayanların girilmesine müsaade verilmiyor.

Fırat FISTIK

Sevgim Begüm YAVUZ

Batuhan SERİM

Ali Selim YAMANLI

Bugün sabah saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ile CHP Üsküdar İlçe Lideri Suat Özçağdaş’ın yargılandığı Anadolu Adliyesi’ne girişler Kartal Kaymakamlığı tarafından engellendi. Duruşmaların yapılacağı salonların koridorlarında çok sayıda polis ağır tedbir aldı.

Anadolu Adliyesi

Öğle saatlerinde ise ‘Cumartesi Anneleri’ davasının görüleceği Çağlayan Adliyesi’ etrafında, Kağıthane Kaymakamlığı tarafından ‘kamu güvenliği’ gerekçesiyle toplanma, basın açıklaması ve şov yürüyüşleri yasaklandı.

Çağlayan Adliyesi

ALPER TAŞ GÖZALTINA ALINDI

Yasak kararı sonrası duruşma için adliyeye gelenler ile polis ortasında arbede yaşandı. Basın açıklamasına polis müdahale etti. SOL Parti Meclis Üyesi Alper Taş ve davanın birtakım avukatları ile DİSK Basın İş Sendikası Lideri Faruk Eren gözaltına alındı.

İran’da Mahsa Emini’nin başörtüsü yasağına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından öldürülmesini protesto etmek için bayanların Cağaoğlu’nda toplanmasına da yeniden kaymakamlık tarafından yasak getirildi.

AYRINTILAR GELECEK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.