İstanbul’da silah kaçakçılığı operasyonu: 8 gözaltı

İstanbul Organize Cürümlerle Uğraş grupları, ‘silah kaçakçılığı’ ve ‘yasadışı silah ticareti’ cürümleri ile ilgili kabahat tertiplerine cürüm örgütlerine silah temin eden birtakım kişi ve adresleri yakın takibe aldı.

Beylikdüzü ve Sultanbeyli ilçelerinde yürütülen çalışmalar çerçevesinde kabahat ağlarına silah temin ettiği tespit edilen şüphelilerin, Beylikdüzü’nde bulunan depo ve araçlarına yönelik 26 Mayıs’ta operasyon gerçekleştirildi. Bu baskınlarda F.A., S.Ü., M.Ş.E., A.B., M.A.G. ve K.A. isimli 6 kuşkulu yakalandı. Kelam konusu adreslerde yapılan aramalarda kurusıkıdan ateşli silaha çevrilmiş ve seri atış yapabilme özelliğine sahip 46 ruhsatsız tabanca ve bu silahlara ilişkin 46 şarjör ele geçirildi.

EVLERİNİ ATÖLYEYE ÇEVİRMİŞLER

Emniyet güçleri, kurusıkıdan gerçek silaha dönüştürülen bu tip silahların imal edildiği merdiven altı olarak tabir edilen yasa dışı silah atölyelerinin tespitine yönelik geniş çaplı çalışma başlattı. Operasyonun devamında Sultanbeyli ilçesinde 2 kuşkulu şahsın ikamet adreslerini silah atölyesine çevirdikleri belirlendi. Yürütülen soruşturma çerçevesinde kelam konusu adreslere 10 Haziran’da ikinci bir operasyon gerçekleştirildi. Baskınlarda A.N. ve S.M. isimli 2 kuşkulu daha yakalanırken, adreslerde kurusıkıdan ateşli silaha çevrilmiş ve seri atış yapabilme özelliğine sahip 14 ruhsatsız tabanca, 1 kurusıkı tabanca, tabanca gövdeleri, tabanca sürgüleri ve 90 namlu, 150 kesim kesilmiş kurusıkı namlusu, bu silahlara ilişkin 40 fişek ile 153 şarjör ve silah imalinde kullanılan çok sayıda makina ve silah modülleri ele geçirildi.

Operasyon çerçevesinde yakalanan şüphelilerden 2’si hakkında sevk edildikleri isimli makamlarca isimli denetim kararları uygulandı. Altı kuşkulu ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.