İstanbul Havalimanı’nda kilolarca kokain yakalandı

Ticaret Bakanlığı Gümrük Koruma Narkokim gruplarınca İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen üç farklı operasyonda kilolarca kokain yakalandı.

iplerince yürütülen uyuşturucu kaçakçılığı ile uğraş faaliyetleri çerçevesinde, İstihbarat Bilgi Sistemi ve Varış Öncesi Yolcu Bildirim Sistemi üzerinden havayoluyla seyahat eden yolculara ait risk tahlili çalışması yapıldı.

OUGADOUGOU’DAN GELEN UÇAKTA TESPİT EDİLDİ

Gerçekleştirilen birinci operasyonda, Ouagadougou (Burkina Faso)- İstanbul’a gelecek olan uçakla seyahat eden Sierra Leone asıllı bir şahıs kuşkulu olarak değerlendirilip takibe alındı. Hava Takip Sisteminden izlenerek uçağın yanaşacağı körükte tedbir alan Narkokim takımları tarafından uçak kapısında yapılan pasaport denetiminde, kuşkulu şahıs tespit edildi.
Şahsın beraberinde bulunan çantalar ile uçak altına verilen bagajlarının narkotik dedektör köpekleri ile denetimi esnasında, köpeklerin valizlere reaksiyon vermesi üzerine, valizler x-ray taramasından geçirildi ve kuşkulu yoğunluk tespit edildi.

Gümrük Koruma Narkokim gruplarınca şahsın valizinde yapılan aramada 10 paket içerisinde 23 kilo 410 gram kokain ele geçirildi. Operasyonu derinleştiren Gümrük Koruma grupları kelam konusu yolcuyu havalimanı dışında karşılayacak öbür bir şahsı da tespit etti. Kuşkulu şahsın konutunda yapılan aramada ise 25 paket içerisinde 28 kilo 287 gram kokain olmak üzere toplamda 51 kilo 697 gram kokain yakalandı.

MAKİNE KESİMİNE GİZLEMİŞLER

Gümrük Koruma takımlarınca gerçekleştirilen ikinci operasyonda, İstanbul’dan Avustralya’ya gönderilmek istenen bir kargo riskli olarak değerlendirildi. Yapılan ayrıntılı incelemede silindir formunda makine modülünün içerisine gizlenmiş halde 3 kilo 472 gram kokain ele geçirildi.

Son olarak gerçekleştirilen operasyonda ise, Brezilyadan İstanbul’a gelen uçakta seyahat eden yabancı asıllı bir şahsı takibe aldı. Kuşkulu şahsın üst aramasında her iki bacağında bantlarla sarılmış halde şeffaf poşetler içinde 3 kilo 128 gram kokain yakalandı. Gümrük Koruma Narkokim takımlarınca gerçekleştirilen operasyonlarda 14 şahıs gözaltına alınırken 6 şahıs tutuklandı. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.