İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi düştü

Türk imalat kesimi ihracatından yaklaşık yüzde 7 hisse alan ABD’de büyüme üst üste üçüncü ay yavaşlama gösterdi. Benzeri halde Almanya, İtalya, İspanya, Fransa ve Hollanda’da da üretim artışı yavaşladı. Birleşik Krallık’ta ise ekonomik aktivite mayısa nazaran biraz daha süratli arttı. Orta Doğu’da en güçlü büyüme Katar’da kaydedildi. Rusya’da ekonomik aktivite hafif bir artış gösterdi.

Türkiye imalat kesiminin ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Kesimi İhracat İklimi Endeksi’nin Haziran 2022 periyodu sonuçları açıklandı. Endekste eşik kıymet olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki kıymetler ise bozulmaya işaret ediyor.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi, haziranda 51,8 olarak gerçekleşti ve mayıstaki 53,2’lik düzeyine nazaran düşüş kaydetti. Son bilgiler, ihracat talep şartlarında ölçülü bir güzelleşmeye işaret etse de bu güzelleşme Şubat 2021’den beri en düşük oranda kaydedildi.

GELİŞMİŞ ÜLKELERİN BİRÇOĞU BÜYÜMEDE İVME KAYBETTİ

Birçok gelişmiş ülke yılın birinci yarısını ivme kaybeden bir büyüme ile tamamladı. Dünyanın en büyük iktisadı olan ve Türk imalat dalı ihracatından yaklaşık yüzde 7 hisse alan ABD’de büyüme üst üste üçüncü ay yavaşlama gösterdi. Misal eğilimler birçok Avrupa iktisadında de gözlendi. Haziran ayında Almanya, İtalya, İspanya, Fransa ve Hollanda’da üretim artışı yavaşladı.

Birleşik Krallık bu eğilimin dışında kaldı ve ekonomik aktivite mayıs ayına nazaran biraz daha süratli arttı. Öte yandan nisan ayı ile kıyaslandığında büyüme yeniden epey yavaş gerçekleşti.

ORTA DOĞU’DA EN GÜÇLÜ BÜYÜME KATAR’DA

Haziran ayında talep artışının kıymetli kaynaklarından biri Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Bu ülkede petrol dışı üretim artışı evvelki aya nazaran ivme kaybetmesine karşın güçlü seyrini korudu. Anket kapsamında takip edilen öbür Orta Doğu ekonomileri içinde en güçlü büyüme Katar’da kaydedildi.

Buna karşılık, ekonomik aktivitedeki en besbelli daralma ise Polonya’da gerçekleşti. Bu ülkede imalat sanayi üretimi iki yılı aşkın bir periyodun en süratli düşüşünü kaydetti. Yunanistan, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’da da üretimin azaldığı görüldü.

Rusya’da ekonomik aktivite üst üste üç aylık daralmanın akabinde ikinci çeyreğin sonunda hafif bir artış gösterdi. Covid-19 salgınına karşı uygulanan kimi kısıtlama tedbirlerinin hafifletilmesine bağlı olarak yine büyümeye geçen Çin’de ekonomik aktivite şubat ayından beri birinci kere artış kaydetti. Çin’in Türk imalat bölümü ihracatı içindeki hissesi yüzde 1 seviyesinde bulunuyor.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Küresel Market Intelligence İktisat Yöneticisi Andrew Harker, şunları söyledi:“İkinci çeyrek sonunda global iktisattaki yavaşlama belirtileri sürdü ve bu durum talebin genele yayılı fiyat artışlarından olumsuz etkilenmeye devam ettiğini gösterdi. Buna bağlı olarak Türk ihracatçılarının, bilhassa en bariz ivme kayıplarının gözlendiği Avrupa ve ABD pazarlarında olmak üzere yurt dışına eser satmakta giderek daha fazla zorlanması bekleniyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.