Hürmet Öztürk ‘Bu sayılar canınızı sıkacak’ deyip açıkladı: Kim ne kadar maaş alacak?

TBMM Başkanlığı’na sunulan ek bütçeyle AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maaşına yüzde 40.4 oranında artırım yapılacağı ve bununla maaşının 141 bin 453 TL’ye yükselteceği ortaya çıkmıştı.

Sözcü gazetesi Hürmet Öztürk, bugünkü “Bu sayılar canınızı sıkacak; Bakın kim ne kadar maaş alacak” başlıklı yazısında ek bütçe teklifinin Meclis’ten geçmesi halinde kimlerin ne kadar maaş alacağını yazdı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaşı hala 100 bin 750 lira. Cumhurbaşkanı maaşına yüzde 40.4 artırım istediğine nazaran, emekli milletvekillerinin, eski TBMM liderlerinin, eski başbakanların, maaşın da da tıpkı oranda bir artış olacak” diyen Öztürk, “Cumhurbaşkanına artırım yapılmazsa, emekli milletvekillerinin de maaşlarında artış olmayacak. Yani, vaktinde bu türlü bir kanun çıkarılmış. Halbuki, tıpkı meclis bugün istese o kanunda değişiklik de yapar. Fakat bu değişiklik hala milletvekili olan ve tıpkı vakitte da emekli aylığı alanların da dirinciyle karşılaşır, hem de emekli vekiller, geçinemediklerini farklı münasebetlerle ortaya koyup, “Zam isteriz” der. Erdoğan’ın artırım istemesiyle bundan yalnız kendisi yararlanmayacak” tabirini kullandı.

Öztürk, şöyle devam etti:

“Bakalım kim ne maaş alacak:

  • Cumhurbaşkanın hala 100 bin 750 TL olan aylık maaşı 141 bin 453 TL’ye yükselecek.
  • Emekli cumhurbaşkanları 56 bin 581 lira alacak.
  • Emekli TBMM lideri ve eski başbakanlar 42 bin 435 lira alacak.
  • Emekli milletvekilleri 25 bin 461 lira alacak.

Halen TBMM’de misyon yapan milletvekilleri ise 25 bin 470 lira maaş ve yolluklarla birlikte yaklaşık 41 bin 600 lira alıyor. Emekli aylığı bağlanıp da hala milletvekilliği devam edenlerin aylık eline geçen para ise 67 bin liraya ulaşıyor…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.