Hollanda askerlerine soykırım erdemine madalya!

Başbakan Rutte, birliğe yöneltilen tenkitleri haksız bularak askerlerden özür diledi. Savunma Bakanı Kajsa Ollongren de askerlere onur mükafatı verdi.

Hollanda hükümeti, Srebrenitsa soykırımı sırasında Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde bölgede misyon yapan ve kendilerine sığınan Boşnak sivilleri Sırp güçlerine teslim ederek katliama göz yuman Hollandalı askerlerden özür diledi. Evvelki gün, BM Barış Muhafaza Gücü kapsamında Srebrenitsa’da misyonlu askerler için organize edilen özel bir merasimde konuşan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, askerlerin ‘imkansız bir göreve’ gönderildiğini belirterek; Srebrenitsa soykırımından Hollandalı askerlerin değil, yalnızca Sırpların sorumlu olduğunu kaydetti.

Rutte ayrıyeten, Hollandalı birliğin ‘haksız tenkit yağmuruna’ karşı periyodun siyasilerinden ve savunma bakanlığından çok az takviye aldığını, askerlere gereğince sahip çıkılmadığını savundu. Merasimde Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren de askerlere erdem mükafatı verdi.

KATİLLE SARMAŞ DOLAŞ

Srebrenitsalı Boşnak sivillerin sığındığı Hollandalı BM askerlerinin soykırımdaki rolü, ortadan geçen yıllara karşın tartışılıyor. Kentin işgal edilmesinin akabinde çekilen imajlarda, Hollandalı kumandan Thom Karremans’ın, 11 Temmuz 1995’te bir ortaya geldiği Sırp birliklerinin başındaki Ratko Mladic karşısında el pençe durduğu görülüyor.

Şehre giren Sırplara ateş açıldığı için Karremans’ın sözünü alan Mladic’in, imajların sonunda ise Karremans’a içki ısmarlaması ve ikilinin birlikte kadeh kaldırması dikkat çekiyor. Hollandalı kumandan hiçbir vakit yaşananlar yüzünden yargılanmadı. 2007’de açılan davada, Lahey Bölge Mahkemesi Hollanda’yı hatalı bulmuştu. Srebrenitsa soykırımında 8372 Boşnak Müslüman, Sırplar tarafından katledilmişti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.