Hizbullah operasyonunu yöneten Palabıyık: Kimse kayıt yok deme­sin

HÜDA-PAR’ın 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceğini ve AK Parti listelerinden seçime gireceğini açıklamasıyla başlayan Hizbullah tartışması sürüyor.

17 Ocak 2000’de İstanbul’un Beykoz ilçesinde Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nun öldürüldüğü operasyonu yöneten İstihba­rat Şube Müdürlüğü’nden Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Niyazi Palabıyık, konuyla ilgili ilk kez konuştu. Palabıyık, örgüt arşivinden Edip Gümüş’ün 250 kişiyi öldürdüğünün anlaşıldığını ve kayıtların bulunduğunu anlattı.

Sözcü gazetesinden Aytunç Erkin’in haberine göre, Palabıyık, 2011 yılında tahliye edilen Edip Gümüş’e dikkat çekti.

‘HİZBULLAH BİTME NOKTASINA GELMİŞSE BUNUN KİLİDİ BEYKOZ OPERAS­YONUDUR’

Öncesinde emniyette toplantı yaptıklarını aktaran Palabıyık şu ifadeleri kullandı:

“‘Burada bir hücre evi var, örgütün beyin kadrosu burada ve silahlı çatışma yaşanacak’ dedikten sonra operasyona başladık. Çatış­ma oldu ve Ve­lioğlu öldürüldü. Üst düzey bir isim var; Edip Gümüş. Bu ismi aklınızda tutun. Gümüş, siyasi kanat sorumlusu, askeri kanat sorumlu­su da Cemal Tutar’dı. Bunları canlı yakaladık, Hüseyin Velioğlu öldürüldü. En önemlisi bilgisayarlar­dı ve onları topladım. Çünkü hepsini kurşunlamıştı Velioğlu. O bilgisayar­lardan 180 bin sayfa doküman çıkarttım. Hizbullah’ın Beykoz’daki evinden elde ettiğim dokümanları ben özel kuryelerle 43 ile gönderdim. Bunlardan en önemlisi Diyarbakır, Batman, Mardin’di. Bir o kadar da Gaziantep, Ada­na, Ankara var. Saydığım yerlerin hepsinde öldürülüp gömülmüş insanlara ulaştık. Mezar evler çıktı. Konca Kuriş’in cesedi Konya’da bulundu. Hücre evinden bu­lunan belgelerle Hizbullah bitme noktasına gelmişse bunun kilidi Beykoz operas­yonudur.”

‘VALİZLER DOLUSU KAMERA KAYITLARINI ADLİ MAKAMLARA TESLİM ETTİK’

Edip Gümüş’e dikkat çeken Palabıyık, “Siyasi kanat sorumlusu… Ele geçen bilgilerden sonra Gümüş ve Cemal Tutar cezaevine konuldu. Bu Edip Gümüş’ü ne hikmet­se bakın ne hikmetse diyorum bu iktidar döne­minde 2011’de saldılar. Gümüş kim? 250 insanın katili! Bunu neden söyle­dim? O evde bulduğumuz kayıtlar var, tellerle, işken­celerle insanlar öldürüldü. Biz valizler dolusu kamera kayıtlarını adli makamlara teslim ettik. Yarın bir gün bu kayıtları bulamadık der­lerse… Sadettin Tantan Bey orada, izlediler! Kimse kayıt yok deme­sin. Edip Gümüş… 250 kişinin katili. Hepsini mi konuşturdun, hayır. Ama elde edilen gö­rüntülü, diğer ifadelerle desteklenmiş cinayetler var. Uydurmuyorum. Desteksiz konuşmuyorum! Allah’tan korkmak lazım. Gümüş nasıl oluyor da 11 yıl sonra çıkıyor?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir