Hak savunucularının yargılandığı dava ertelendi

İZMİR – İzmir Alsancak’ta 3 Şubat 2021 günü Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin direnişine takviye olmak emeliyle bir çok kurumun iştirakiyle basın açıklaması düzenlenmiş, polis müdahalesi sonucu ortalarında avukat ve insan hakları savunucularının da bulunduğu 51 kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 6 kişi hakkında ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘kanuna alışılmamış toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara karşın resen dağılmama’ ve ‘kamu görevlisine yönelik olarak hakaret’ teziyle açılan davanın ikinci duruşması bugün İzmir Adliyesi 49’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

POLİSİN AYAĞI KALDIRIM İLE YOL ORTASINA SIKIŞARAK KIRILMIŞ

Duruşmaya sanık avukatları ile müşteki polisler katıldı. Davanın bir evvelki duruşmasında, gözaltı aracında güvenlik kamera kaydı olup olmadığı konusunun sorulması hedefiyle İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmıştı. Müzekkereye verilen karşılıkta görevlendirilen araçların içerisine dair manzara bulunmadığı belirtildi. Duruşmada söz veren müşteki polis, olay günü Asayiş Şube Müdürlüğünde misyonlu olduğunu belirterek, şunları söyledi;

“Müdahale esnasında, görsem de hatırlayamayacağım göstericilerden bir tanesi, telefonun kamerasını yüzüme hakikat tuttu ve tahrik etti. Maske takma mecburiliği vardı. Kimliğini istedim, kimliğini vermeyip kaçtı. Ben, şahsı kovaladım, yakaladığım esnada bir arbede oldu. Kaldırım ve yol ortasında ayağım sıkıştı, bu halde ayağımda kırık oluştu. Beni bu halde yaralayan kişiyi görsem de tanıyamam, teşhis edemem. Sanıklardan rastgele biri olup olmadığını bilemiyorum. Şikayetçiyim, davaya katılmak istemiyorum”

4 KASIM’A ERTELENDİ

Yargılanan hak savunucularının avukatları ise celse ortasında toplumsal medyadan temin ettikleri manzaraları evraka sunacaklarını belirtti. Müşteki polislerden birinin tabirinin Foça Asliye Ceza Mahkemesi’nde talimatla alındığını belirten avukatlar, talimat duruşmasına sanık müdafilerine rastgele bir davetiye çıkartılmadığını, bu durumun da yüz yüzelik prensibine karşıt olduğunu lisana getirdi. Avukatlar, tabiri talimatla alınan müşteki polisin yine dinlenilmesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, müşteki olduğu argüman edilen ve talimatla sözü alınan polisin yine dinlenilmesi istikametindeki talebi reddetti. Mahkeme kimi müştekilerin yine duruşmada hazır edilmeleri için davayı 4 Kasım tarihine erteledi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.