Gülşen’den mesken hapsinin kaldırılması talebi

Ataşehir’de Nisan ayındaki bir konserinde İmam Hatiplilere yönelik kelamları nedeniyle tutuklanan daha sonra itiraz edilmesiyle mesken mahpusu kararıyla tahliye edilen Gülşen’in avukatı Emek Emre, bugün İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek mesken mahpusu kararının kaldırılmasına yönelik dilekçe verdi. Talep, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından pahalandırılacak.

NE OLMUŞTU?

Gülşen Çolakoğlu, 30 Nisan 2022’de Ataşehir’de bir konser sırasında, “İmam Hatip’te okumuş daha evvel kendisi, sapıklığı oradan geliyor” halindeki beyanda bulunmuştu. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 24 Ağustos 2022 gecesi müzikçi Gülşen Çolakoğlu hakkında İmam Hatip Liselilere yönelik sarf ettiği kelamlarından ötürü “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” kabahatinden resen soruşturma başlatıldığı ve polis tarafından hazır edilmesi talimatı verildiği açıklandı.

Bunun üzerine müzikçi, 25 Ağustos’ta polis tarafından gözaltına alınarak İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Basın Cürümleri Soruşturma Ofisi Savcısı tarafından tabiri alınan Çolakoğlu, tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Çolakoğlu’nun Nöbetçi İstanbul 2. Sulh Hakimliği’nce tutuklanmasına karar verildi. Gülşen Çolakoğlu tabirinde, “Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Yaşanan olayı vakitsiz bir yerde gerçekleşmesi talihsizliktir. Memleketimin bütünlüğünü, din, lisan, ırk hiçbir formda kategorize etmeden ülkenin bütünlüğünü ve refahını görmek için çaba ediyorum. En yakın arkadaşımla yaptığım esprinin insanları kışkırtıcı bir formda yorumlanmasını kabul etmiyorum. Şakalaşmanın rastgele bir kümeye yönelik nefret içerikli olarak algılanması beni çok üzmüştür. Hata sürece kastım yoktur” demişti.

Gülşen Çolakoğlu’nun avukatı Emek Emre tarafından 26 Ağustos’ta üst mahkemeye gönderilmek üzere tutukluluğun kaldırılması talebiyle itiraz dilekçesi sunulmuştu. Talebi pahalandıran İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi de 29 Ağustos’ta “dosya kapsamındaki tüm kanıtların toplanmış, şüphelinin kaçma ve kanıtları karartma kuşkusunun bulunmayışı, bakmakla mükellef olduğu yaşı küçük çocuğu bulunması” münasebetleriyle Gülşen Çolakoğlu’nun tahliyesine ve konutu terk etmemek koşuluyla isimli denetim altına alınmasına karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.