Gece 12'den sonra 'müzik yasağı' Meclis gündeminde

Gece 12’den sonra ‘müzik yasağı’ Meclis gündeminde

CHP’li Özcan Purçu, gece müzik yasağını Meclis’e taşıdı. Purçu, “Birçok işyeri sahibi de iflas ediyor” dedi.

SİYASET 22.03.2022 10:49

Gece 12'den sonra 'müzik yasağı' Meclis gündeminde

Abone Ol google-news

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan gece 12.00’den sonra müzik yasağının kaldırılmamasını Meclis gündemine taşıdı.

Purçu, HES kodu ve açık alanda maske zorunluluğu gibi tedbirlerin kaldırılmasına rağmen süren müzik yasağı ile ilgili TBMM’ye araştırma önergesi vererek, “Müzisyenler geçim kaynaklarını yitirerek yoksullaşırken, mekan sahipleri de iflas ediyor. Müzik yasağının kaldırılması şart” dedi.

Ayrıca Roman müzisyenlerin sorunlarıyla ilgili de çözüm üretilmediğini belirten Purçu, yazılı açıklamasında şunları ifade etti:

“Pandemi sürecinden birçok iş kolu olumsuz etkilenirken, ilk sırayı da eğlence dünyası aldı. Ne zaman sona ereceği belli olmayan kısıtlamalar sonucu müzisyenler enstrümanlarını satmak, eğlence mekanları da işyerlerine kilit vurmak zorunda kaldı. Hatta bu zorlu süreçte müzisyen intiharları gündeme geldi. Buna rağmen halen bir adım atılmıyor. Yasağın sürmesi, pandeminin olumsuz etkilerini en çok hisseden eğlence sektörü emekçilerini zor durumda bırakmaya devam ediyor. Müzisyenlerin birçoğu, geçimlerini gündelik kazançla sağlamakta, kayıtsız bir şekilde, güvencesiz koşullarda çalışmaktadırlar. Son yıllarda pandemi gerekçesiyle artan yasaklar, geçim kaynaklarını kaybetmelerine, dolayısıyla yoksullaşmalarına neden olmaktadır. Giderlerini karşılayamadığı için zarar eden birçok işyeri sahibi de iflas ediyor.”

2020’nin Mayıs ayında yayımlanan genelge ile müzik yasağının uygulanmaya başlandığı anımsatılan açıklama şöyle devam etti:

“Yasak sektörler arasında eşitsizlik yaratmıştır. Ayrıca, pandemi tedbirleri kapsamında alınan yasaklama kararlarının, yaşam tarzına müdahale sınırını aşmamasına özen gösterilmelidir. Bu nedenle, söz konusu müzik yasağının kaldırılması konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması şart olmuştur.”

ANKA

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.