Emekli maaşı promosyonlarına haciz!

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren bir gelişme olan emekli maaşlarına promosyon ile ilgili haciz konusu ortalığı karıştırdı. Son günlerde 7 bin 500 liraya kadar çıkan emekli promosyonlarına haciz konulduğu iddiaları sosyal medyayı karıştırdı. Bu haciz konusu ile ilgili ise kanunen farklı detaylar mevcut.

Birçok emekli, 7 bin 500 liraya kadar çıkan promosyon rakamları için bankalarla görüşmeye yapıyor. Uzun süredir aynı bankadan maaşını alan emekli vatandaşlar son dönemlerde haciz konusu ile boğuşuyor. Şimdilerde ise promosyonlar üzerinden farklı bir tartışma başladı.

Emekli maaşı promosyonlarına haciz!

Şikayetlerin temelinde ise emekli maaşı promosyonlarına haciz konulması yatıyor. Bazı bankaların emekliye verilen promosyona borç nedeniyle haciz uyguladığı söyleniyor. Ancak hukukçlara göre kanunen emekli maaşlarına haciz konulamıyor. Promosyonlara gelen haciz konusunda ise farklı görüşler mevcut.

İlk görüş, promosyonun maaşın bir eklentisi olduğu ve bu nedenle hacze konu olamayacağı yönünde. NTV’ye konuşan bir avukat, “Eğer bir emeklinin maaşına, promosyonuna ilgili banka kendiliğinden adım atıp el koymak istiyorsa çok doğru adım olmaz. Eğer icra dosyası ile yapılan işlem sonrası uygulama doğduysa icra müdürlüğünün işlemine karşı icra müdürlüğünü de şikayet edebilirler” ifadelerini kullandı. Bir çok emekliyi ilgilendiren bu durumla ilgili şu anda karışıklık mevcut diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.