Dikkat! Çocuklarda bu kırıklar yazın artıyor

Dirsek kırıklarının çocukluk periyodunda fizikî hareketliliğin fazla olması nedeniyle daha sık meydana geldiğinin altını çizen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Recep Kurnaz, çocuklarda meydana gelen dirsek kırıkları hakkında bilgi verdi.

“YAZIN, AÇIK HAVADA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR”

Dirsek kırıklarının çocukluk çağında teşhis ve tedavisinin büyük kıymet taşıdığını aktaran Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Recep Kurnaz, “Çocuk dirsek kırıkları çocukluk devrinin en sık görülen kırıklıklarındandır. Görülme sıklığı yaz devrinde artar. Çocuklar açık havada, oyun alanlarına daha çok vakit geçirir; parklara sarfiyat, ağaçlara çıkar, bisiklet sürerler. Bundan ötürü düşmelerde bilhassa bisiklet sürerken ya da paten yahut kaykayla gezerken düşme sonucu oluşan dirsek kırıkları karşımıza geliyor” dedi.

Kırığa nazaran farklı tedavi usulleri uygulandığını belirten Doç. Dr. Kurnaz, “Bazı kırıklar alçı, kimileri atel takviyesi ile güzelleşebiliyor. Düşme kırığa yol açmasa da bazen yumuşak doku ya da bağ yaralanmalarına neden olabiliyor. Bu durumda elastik bandajla ya da soğuk uygulama, ilaç uygulamasıyla tedavi edebiliyoruz. Tedavi süreci çocuklarda yaklaşık 1-1,5 ayı buluyor. Bu müddet sonunda rastgele bir damar hudut yaralanması yoksa çocuklar eski hallerine dönüyorlar” diye konuştu.

Kırık hadiselerinin yüzde 30 ila 40’ında ameliyat gerektiğine değinen Doç. Dr. Kurnaz “Her kırık ameliyat gerektirmiyor. Fakat ameliyatları da daha sık kapalı metotla yapılıyor. Genel olarak ameliyatın kapalı cerrahi, açık cerrahi üzere prosedürleri var. Çok deplase olmuş, ayrılmış kırıklarda bazen açık cerrahi tedaviyi tercih edebiliyoruz fakat genelde çocuk dirsek kırıklarının yüzde 90’ında kapalı cerrahi prosedürlerle düzgünleşme gerçekleşiyor” tabirlerini kullandı.

“ÖNEMSENMEYEN KIRIKLAR EĞRİLİĞE YOL AÇABİLİR”

Çocuklarda tedavi sürecinin yaklaşık bir buçuk ay sürdüğünü ve önemsenmeyen kırıkların büyümeyi etkilediğini vurgulayan Doç. Dr. Kurnaz, “Eğer gerçek halde tedavi edilmezse, yani önemsenmeyen dirsek kırıkları olursa, o vakit çocukların büyüme plakları etkileniyor. Erişkin devirde dirsekte, ve ön kolda eğrilikler meydana gelebiliyor. Hareket kısıtlılıkları karşımıza çıkabiliyor. Artroz dediğimiz kireçleme ile ileride karşımıza çıkabiliyor” formunda konuştu.

“EKLEM HAMİ APARAT KULLANIN”

Doç. Dr. Kurnaz, bu kırıkların birçoklarının spor yaparken ya da açık havada oynarken meydana geldiğini anımsatarak “Çocukların spor yaparken dirsek kırıklarından korunmaları gerekiyor. Tedbir almak çok kolay. Bunun için el bileğini, dirseğini, dizini koruyacak aparatlar var, onları kullanmaları kıymetli. Bu sayede kırık ve yaralanma riskini düşürebiliriz” tavsiyesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.