Cumhurbaşkanlığı, vekillerin soru önergelerine de CİMER müracaatlarına da cevap vermiyor

Cumhurbaşkanlığı; araçlar, elektrik ve doğalgaz faturalarına dair Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Merkezi (CİMER) üzerinden yöneltilen soruları yanıtladı lakin bilgi vermedi.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’in CİMER’e yönelttiği sorulardan kimileri şöyle: “Türkiye’deki makam aracı sayısı kaçtır? Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin lüks araç sayısı kaçtır? Son iki yılda Cumhurbaşkanlığı’na kaç araç alınmıştır? Bu araçlara ne kadar ödenmiştir? Marka ve modellerine nazaran dağılımı nedir? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halihazırda çalışma ofisi olarak kullandığı Kısıklı Cumhurbaşkanlığı Konutu, Vahdettin Köşkü, Dolmabahçe Çalışma Ofisi, Yıldız Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Huber Köşkü, Florya Köşkü, Ankara Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ilişkin elektrik ve doğalgaz faturaları toplamı ne kadardır?”

“YARGIYA BAŞVURUN”

Bu sorulara Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, CİMER üzerinden karşılık verdi. Cevapta, müracaatın incelendiği belirtilerek “4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun ‘istenecek bilgi yahut dokümanın niteliği’ başlıklı 7. unsurunda yer alan ‘kurum ve kuruluşlar, farklı yahut özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da tahlil sonucunda oluşturulabilecek tipten bir bilgi yahut evrak için yapılacak müracaatlara olumsuz yanıt verebilirler’ kararı uyarınca talebiniz karşılanamamıştır” denildi. Cevapta, bilgi edinme talebi reddedilen müracaat sahibinin yargı yoluna başvurabileceği, öncesinde Bilgi Edinme Kıymetlendirme Kurulu’na yazılı müracaat ile itiraz edebileceği de belirtildi.

Başevirgen, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili verilen soru önergelerine cevap verilmediğini, CİMER üzerinden Bilgi Edinme Hakkı kapsamında yapılan müracaatlara da cevap alamadıklarını söyledi. “Saray adeta sır küpü” diyen Başevirgen, şöyle devam etti:

“Yoksulluk ve sefalet günden güne artarken, Saray’ın şatafatlı hayatının gözler önüne serilmesi istenmiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesinin akabinde gensoru ve kelamlı soru olmadığı için Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve bakanlara yalnızca yazılı soru önergeleri vererek kontrol vazifemizi yapmaya çalışıyoruz. Verilen önergeler ya cevaplanmıyor ya da mühleti geçtikten sonra üstünkörü, içeriği boş ya da alakasız olarak bizlere gönderiliyor. Hiç yanıt alamadığımız yerlerden biri de Cumhurbaşkanlığı. Sorduğumuz soruların yanıtını elbette biliyorlar lakin açıklamak işlerine gelmiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.