Çocuklarınıza Örnek Olarak Gösterebileceğiniz Türklerde Bugün: Soprano Leyla Gencer

Çocuklarınıza örnek olarak gösterebileceğiniz Türkler serisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde nispeten daha az bilinen ama uluslararası üne sahip kişileri içeriğimize konu etmeyi planlıyoruz. Bu konuda sizlerin de önerileri olursa bekleriz. İçeriğimizin bugünkü dünyaca ünlü konuğu ise: Leyla Gencer

1928’de Polonezköy’de Müslüman Hasanzade İbrahim Bey ile Katolik Alexandra Angela Minakovska kızı olarak dünyaya gelen Gencer İstanbul İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Konservatuvar’ında şan eğitimi alır.

Burada, Reine Gelenbevi, Muhittin Sadak ve Cemal Reşit Rey’in öğrencisi olur ve sonrasında ünlü İtalyan soprano Giannina Arangi-Lombardi’den ders almak için Ankara’ya taşınır. Opera korosuna girer.

Lombardi’nin talihsiz ölümü ile çalışmalarını Apollo Granforte ile sürdüren sanatçı, kariyerine Cavalleria Rusticana Operası ile başlar ve 1950-1958 arasında Ankara DOB’da görev yapar. Ayrıca 1953’te İtalya ile yurt dışı macerası başlayacaktır.

1953 ile 1958 arasında Rusya, Avusturya, İtalya, Polonya ve Amerika’da Eugenio Onegin, Madam Butterfly, La Traviata, San Francesca da Rimini ve Lucia di Lammermoor operalarında başrolde görev alarak dünyaca tanınan bir soprano olur.

Ve artık La Diva Turca olarak tanınmaya başlar.

1957’de La Scala’da sahneye çıkarak hayalini gerçekleştirir ve Dialogues des Carmélites’te başrolü oynar. 1958’de Milano’ya yerleşir ve Verdi’nin Legnano Savaşı veya Donizetti’nin Robert Devereux’u gibi ilk kez sergilenen birçok eserde başrol üstlenir.

1985’te sahneye veda eder ve hayatının geri kalanını eğitime adar. 1988 yılında “Devlet Sanatçısı” ilan edilen Leyla Gencer’in hatırasına 2004’te para basılır.

2008’de 79 yaşındayken hayata veda eden ve adına festivaller, yarışmalar düzenlenmeye; belgeseller çekilmeye devam eden Gencer, sadece Türklere değil bütün dünyaya önemli bir sanat mirası bırakır.

Ne mutlu topraklarımıza ve bize ki böyle bir sanatçıya sahip olmuşuz! Yarın görüşmek üzere dostlar!

Gencer’i kendisinden dinlemek isterseniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir