Çin ordusundan yığınak! ‘Pelosi Tayvan’a giderse ABD bedel öder’

Çin’den yapılan açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi durumunda; ABD’nin bedel ödeyeceği söz edildi:

“ABD ile irtibat halindeydik. Umuyoruz ABD bu olayın ciddiyetini ve ne kadar hassas olduğunu anlamıştır. Şayet ziyaret gerçekleşirse kararlı tedbirler alacağız. ABD’nin Çin’in tekrarlanan ve önemli ihtarlarını görmezden gelmesi karşısında Çin’in alacağı karşı önlemler gerekçeli ve gerekli olacaktır. Tayvan, ABD’nin attığı adımdan ötürü ‘feci sonuçlarla’ karşı karşıya kalacak. ABD de Çin’in egemenlik haklarına ziyan vermenin bedelini muhakkak ödeyecek.”

“BU AKŞAM TAYVAN’A İNECEK” İDDİASI

Tayvan gazetesi China Times haberinde, Pelosi’nin bugün lokal saatle 22.30’da (TSİ 17.30) Taipei’ye geleceği ve geceyi Ada’da geçireceği belirtildi. Haberde, Pelosi’nin yarın sabah da Tayvan başkanı Tsai Ing-wen ile görüşeceği, akabinde mahallî saatle 10.00’da (TSİ 05.00) Ada’dan ayrılacağı kaydedildi.

ÇİN-TAYVAN ANLAŞMAZLIĞI

Çin’de İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu teşebbüs, Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Şurasında Çin’i temsil etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilgi tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne çevirmesinin akabinde 1971’de BM Genel Heyetinde yapılan oylamada, Pekin hükümetinin Çin’in tek legal temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın milletlerarası örgütlerdeki pozisyonu belgisiz hale gelmişti.

Pekin idaresi, “Tek Çin” ilkesini benimseyerek Tayvan’ın kendi topraklarının kesimi olduğunu savunuyor.

Çin, boğaz ve etrafındaki askeri varlığının yanı sıra Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik alakalar kurmasına, BM’de ve öbür memleketler arası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

AYRINTILAR GELİYOR…

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.