BMGK, Myanmar’da siyasi muhaliflerin idam edilmesini kınadı

BMGK’nin yazılı açıklamasında, “Güvenlik Kurulu üyeleri, Myanmar ordusunun hafta sonu muhalif aksiyoncuları infaz etmesini kınadı. Genel Sekreter’in (Antonio Guterres) 25 Temmuz tarihli açıklamasını hatırlatarak Lider Win Myint ve Devlet Danışmanı Aung San Suu Kyi de dahil olmak üzere keyfi olarak gözaltına alınan tüm mahkumların derhal hür bırakılması davetini yineledi” tabirleri kullanıldı.

Kınama yazısında Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Lideri ve kimi ASEAN üyesi ülkelerin idamlardan duyulan hayal kırıklığını tabir eden 25 Temmuz tarihli açıklamaya da atıf yapıldı.

Açıklamada, ASEAN’ın azami itidal, sabır ve durumu tırmandırmaktan kaçınmak için efor göstermesi ve ilgili tüm tarafların krizi sadece daha da kötüleştirecek aksiyonlarda bulunmaktan vazgeçme davetine işaret edildi.

Myanmar’ın demokratik geçişine tam takviyelerini ve ülkenin egemenliğine, siyasi bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve birliğine olan güçlü bağlılıklarını yineleyen Kurul üyeleri, BM Genel Sekreteri’nin Myanmar Özel Elçisi’nin rolünün altını çizerek ASEAN Özel Elçisi ile yakın iş birliğini teşvik etti.

Güvenlik Kurulu üyeleri, Myanmar halkının istek ve çıkarlarına uygun olarak ilgili tüm taraflarla diyalog ve uzlaşma davetinde bulunarak, altyapı, sıhhat ve eğitim tesislerine akınlar da dahil olmak üzere her türlü şiddetin derhal durdurulmasını istedi.

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 2020’deki genel seçimlerde hile yapıldığı argümanlarının ortaya atılması ve ülkede siyasi tansiyon yaşanmasının akabinde 1 Şubat 2021’de idareye el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına harikulâde hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe zıddı protestocu ve isyancı kümelere silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 2 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin kişi gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi ise hala içeride tutuluyor.

Askeri mahkemeler, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasi mahkum hakkında idam kararı vermiş, en son 25 Temmuz’da eski iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliği’nden (NLD) milletvekilin de bulunduğu 4 kişi, yargılandıkları askeri mahkemenin buyruğuyla idam edilmişti.

ASEAN, askeri cunta idaresi altındaki Myanmar’da bir müddettir cezaevinde tutulan ve ortalarında eski milletvekilinin de bulunduğu darbe aykırısı 4 kişinin idam edilmesinden “son derece rahatsız” olunduğunu ve “derin üzüntü” duyulduğunu bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.