Gökhan G.

Bahtiyar Ergülü

Apple, işlemci tasarım mühendisini Microsoft'a kaptırdı Tam Boyutta Gör

Microsoft, Apple’ın deneyimli yarı iletken tasarımcısı Mike Filippo‘yu bünyesine kattı. Yazılım devi kendi sunucu işlemcilerini geliştirme çalışmalarına hız kazandırıyor. Mike Filippo, Rani Borkar yönetimindeki Azure ekibine dahil olarak veri merkezi uygulamaları için işlemci tasarlayacak. Microsoft şu anda Azure sunucularında Intel ve AMD‘nin işlemcilerini kullanıyor.

Apple Store için tasarlanan yeni güvenlik önlemleri ortaya çıktı

1 ay önce eklendi

Konuyla ilgili yorum yapan bir Microsoft sözcüsü Filippo’nun şirkete katıldığını doğruladı, ancak mühendisin transferine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Filippo, 2019’dan beri Apple’da çalışıyordu. Daha öncesinde ise AMD (8 yıl), Intel (5 yıl) ve ARM (10 yıl) gibi önemli teknoloji şirketlerinde görev yaptı.

Apple, işlemci tasarım mühendisini Microsoft'a kaptırdı Tam Boyutta Gör

Jeff Wilcox da ayrılmıştı

Deneyimli mühendis ARM işlemcili akıllı telefonlarda kullanılan temel teknolojilerin birçoğuna imza attı. Kendisi Cortex-A76, Cortex-A72 ve Cortex-A57 mimarilerinin tasarımından sorumluydu. Yani neredeyse tüm Apple cihazlarda kullanılan ARM tabanlı işlemcilerin tasarımına belirleyici bir katkı sağladı.

Apple’ın işlemci biriminde yaprak dökümü sürüyor. Apple Silicon işlemcilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan Jeff Wilcox kısa bir süre önce Cupertinolu şirketten ayrılarak Intel’e geçmişti. Wilcox, işlemci devinde Tasarım Mühendisliği Grubu CTO’su olarak görev yapacağını açıkladı.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-12/microsoft-recruits-key-apple-engineer-to-work-on-custom-chips

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Abone ol

Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Anasayfa Apple iPhone Haberleri Apple, işlemci tasarım mühendisini Microsoft’a kaptırdı

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz: DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.