Altın yatırımcıları için kıymetli uyarı! Bu yıl yalnızca yüzde 4 kıymet kaybetti

Avustralya merkezli altın madenciliği şirketi Evolution Mining‘in İdare Şurası Lideri Jake Klein, ABD Merkez Bankası (Fed) tutanaklarında faiz artışlarının ertelenebileceği ya da düşük seviyede tutulabileceğinin sinyalinin verildiği göz önünde tutulduğunda piyasanın enflasyonun daha uzun müddet yüksek seyretmesine alışması gerekeceğini söyledi. Klein böylesi bir durumun altın için olumlu olduğunu lisana getirdi.

Bloomberg TV’ye konuşan Klein, Evolution’ın bugün erken saatlerde tüm yılın net yararının yüzde 6’lık bir düşüşle 224 milyon dolara gerilediğini bildirmesinin akabinde konuştu. Açıklamaya nazaran şirket 2023 mali yılında üretimi yüzde 12,5 artırarak yaklaşık 720 bin onsa çıkarmayı, sonraki yılsa yüzde 11 artırmayı planlıyor.

YÜZDE 4 KIYMET KAYBETTİ

Fed’in temmuzda gerçekleştirdiği son toplantısının tutanakları çarşamba yayımlandı ve dokümanlar yetkililerin nihayetinde faiz artırımlarının suratını azaltma muhtaçlığını gördüklerini gösterdi.

Toplantıya katılanlar ayrıyeten iktisada ziyan verebilecek bir çok sıkılaşmaya karşı uyarırken enflasyon baskısının yerleşik hale gelme riskine de işaret etti.

TOPARLANMA OLABİLİR

Fed dahil merkez bankalarının para siyasetini agresif bir halde sıkılaştırmasına ve yüksek faiz oranlarının getirisi olmayan metalin cazibesini azaltmasına karşın altın bu yıl yalnızca yüzde 4 bedel kaybetti.

FS Investments’ın baş piyasa stratejisti Troy Gayeski’ye nazaran Fed yaklaşık bir yıl sonra gevşemeye başladığında fiyatlar toparlanacak.

ALTIN GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının akabinde saat 10.40 prestijiyle evvelki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 1.018 liradan süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 1.670 lira, Cumhuriyet altını da 6.820 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda evvelki kapanışının çabucak altında 1.762 dolardan süreç görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.