AKP’li Mamak Belediyesi Başkanı Murat Köse, belediyeyi eş dostla doldurdu

AKP’li Mamak Belediyesi Başkanı Murat Köse, belediyeyi eş dostla doldurdu

AKP’li Mamak Belediyesi Başkanı Murat Köse, belediyeyi akrabalarıyla doldurdu. CHP’li Ferat Tokmak, Köse’nin 24 krabasının belediyede işe alındığını tespit ettiklerini öne sürerek Köse’ye tepki gösterdi.

SİYASET 10.04.2022 11:46

AKP’li Mamak Belediyesi Başkanı Murat Köse, belediyeyi eş dostla doldurdu

Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

AKP idaresindeki yerel yönetimlerde sıkça karşılaşılan eş-dost-akraba kadrolaşmasının bir örneğinin de Ankara Mamak Belediyesi’nde yaşandığı iddia edildi. Mamak Belediyesi’nin 2021 Yılı Faaliyet Raporu görüşmeleri sırasında konuşan CHP’li Meclis Üyesi Ferat Tokmak, AKP’li Belediye Başkanı Murat Köse’nin, kayınçosunu ve yeğenini işe aldırdığını öne sürerek ilk birleşimde yaptığı konuşmaya atıfta bulundu ve şunları söyledi: “İlk birleşimde birkaç isim saydım. Başkan Köse, bunların doğru olmadığına ilişkin beyanlarda bulunuyor. Ama ben listeyi göstereyim. Burada 24’e yakın kabile üyesi var benim tespit ettiğim. Komisyon kurulursa tek tek hepinizle paylaşırım. Eksik isimler de var ama ben 24 tane tespit ettim. Daha bu listeyi çoğaltacağım.”

Tokmak’ın konuşması, Meclis toplantısını yöneten AKP’li meclis üyesince, “Burada faaliyet raporumuzu görüşüyoruz. Listeyi göstermeniz bence olmaz” sözü ile bölündü. Tokmak ise “Bu listenin gösterilmesinde sorun yok. Bunları siz işe alırken utanacaktınız” dedi. AKP’lilerin, “Herkes liyakati ölçüsünde işe alınmıştır” sözü karşısında ise Tokmak, şunları kaydetti:

“Bütün liyakatliler eşiniz dostunuz, kayınçonuz, enişteniz, görümceniz. Bunları ispatlamaya başkanı davet ediyorum. Geçmiş dönemde de burada bir hanımefendinin haklarını savunmuştum, sizin partinizden. Başkan da ‘Mahkemeye vereceğim diyerek tehdit etmişti. Ben bir mahkeme falan göremedim. İddialarım doğruydu. Mahkeme falan yalan oldu. Sizin meclis üyeniz söylüyor. ‘Sizi akraba çetelerinizle baş başa bırakıyorum’ diyor.”

YAVAŞ’A YÜKLENMİŞTİ

AKP’li Başkan Murat Köse, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mart ayı toplantısının üçüncü birleşiminde, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef alarak, “Sayın Yavaş’ın kabilesi nasıl bir haris ruh halindeyse, gözlerini nasıl bir duygu bürüdüyse, kendilerinde nasıl bir güç vehmediyorlarsa Büyükşehir Belediye Meclisi’ni çukur siyasetiyle özdeşleştirmek cüretinde bulunuyorlar” demişti. Köse’nin bu açıklamalarının ardından belediyeyi akrabalarıyla doldurduğunun ortaya çıkması yoğun tepki aldı.

***

AKP’li üye istifa etti

Mamak Belediyesi’nin AKP’li Belediye Meclis Üyesi Esra Yılmaz, belediyede “Usulsüzlük ve yolsuzluk” tespit ettiğini açıklayarak Haziran 2021’de görevinden istifa etmişti. Yılmaz istifasını sosyal medyada paylaştığı bir video ile duyurarak, şunları söylemişti: “Belediyede yolsuzluk tespit ettim. Dava açtım. 9 yıl üye olduğum AK Parti’den bu yüzden istifa ediyorum. Tespit etmiş olduğum usulsüzlük ve yolsuzluk bundan sonra yargının işi. Sayın Köse ben sizi tercihlerinizle baş başa bırakıyorum. Mamak Belediyesi‘ndeki akraba çetenizle, maşalarınızla, teşkilattan üstün iş adamlarınızla baş başa bırakıyorum. Yol yürüdüğüm değerli arkadaşlarıma hakkım varsa helal ediyorum. Dokuz yılımı verdim AK Parti’den işte bu yapıdan dolayı söz hakkım dahi gasp edildiği için istifa ediyorum.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.