100 milyon TL’lik dolandırıcılıkta gözaltına alınan 9 kuşkulu adliyede

Kayseri merkezli düzenlenen operasyonda çok sayıda kişiyi dolandıran 9 kuşkulu gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Gayret Şube Müdürlüğü (KOM) Mali Hatalar Ofis Amirliği grupları, kimi vatandaşların dolandırıldıklarını belirten birtakım vatandaşların başvurusu üzerine çalışma başlattı.

Bu kapsamda G.K., B.A., A.İ.S., M.A., T.A., N.A., İ.T., R.D. ve M.S.D.’nin Kayseri’de yanlarında çalışan ile yakınları ismine 9 paravan şirket kurdukları, tıpkı vakitte bu şirketleri direkt ya da perde gerisinden yönettikleri belirlendi.

Şüphelilerin ayrıyeten, şirketler ortasında yüklü ölçülerde para transferi yaparak kredi notunu yükseltip banka şubelerinden çok sayıda çek karnesi aldıkları ve bu çekleri de birbirinin yerine düzenleyerek, geçersiz ve karşılıksız olarak vatandaşlara verdikleri tespit edildi.

ÇEKLERİN KAYBOLDUĞUNA DAİR MÜRACAAT YAPMIŞLAR

Şüphelilerin piyasaya sürdükleri çeklerin ödenmesini önlemek maksadıyla da çeşitli vilayetlerdeki isimli makamlara çeklerin kaybolduğuna dair müracaatta bulundukları öğrenildi.

5 VİLAYETTE OPERASYON

Şüphelilerin isimli makamlara yaptıkları müracaatla çeklerin ödenmesini engelledikleri belirlendi. Bu metotla çok sayıda vatandaşı yaklaşık 100 milyon TL dolandırdıkları tespit edilen 9 şahsa yönelik, Kayseri merkezli İstanbul, İzmir, Mersin ve Samsun’da operasyon düzenlendi.

Operasyonda şüpheliler gözaltına alındı. Şüphelilerin konut ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 120 çek, 20 senet ve 23 kaşe ele geçirildi. Gözaltına alınan 9 kuşkulu, emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.